Złe wiadomości dla Kaczyńskiego. Zobacz nowy sondaż
Poprawa sytuacji bezpieczeństwa Polski była jednym z założeń z którymi Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów parlamentarnych w 2015 roku, kiedy zdobyło władzę.
Po ośmiu latach rządzenia, w sondażu SW Research Agencja Badań Rynku i Opinii dla "Rzeczpospolitej", zapytano Polaków jak oceniają działania ugrupowania Kaczyńskiego w tym zakresie.
Na pytanie: "Jak Pani/Pana zdaniem osiem lat rządów PiS wpłynęło na poziom bezpieczeństwa Polski", aż 45,1 proc. badanych wybrało odpowiedź "PiS zmniejszył bezpieczeństwo Polski".
Odmiennego zdania jest 26,5 proc. ankietowanych, a zdaniem 17,9 proc. badanych sytuacja bezpieczeństwa w tym czasie nie zmieniła się. 10,5 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.
Olbrzymia przewaga PiS. Zobacz, jak chcą głosować Polacy
A jak wygląda sytuacja Prawa i Sprawiedliwości w sondażach na pół roku przed wyborami?
"Na które ugrupowanie polityczne oddałaby Pani/oddałby Pan głos, gdyby wybory do polskiego parlamentu odbywały się w najbliższą niedzielę?" – takie pytanie postawiono w sondażu przeprowadzonym (w dniach 7-10 kwietnia) przez pracownię Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl.
Na Zjednoczoną Prawicę (PiS) chce głosować 39 proc. respondentów. To wynik o 2 pkt. proc. wyższy niż w poprzedniej fali badań. Na Koalicję Obywatelską wskazało tymczasem 28 proc. badanych, co oznacza spadek o 1 punkt procentowy. Dwie największe partie polityczne dzieli zatem 11 pkt. proc.
Na najniższym stopniu podium jest Lewica, która może liczyć na 9 proc. wskazań – 2 punkty procentowe mniej niż poprzednio.
Na Konfederację chce głosować 8 proc. badanych – bez zmian. Swój stan posiadania zwiększa natomiast Polska 2050, która otrzymała 8 proc. (więcej o 1 pkt. proc.).
W porównaniu z ostatnim sondażem Social Changes żadnych zmian nie odnotowało natomiast Polskie Stronnictwo Ludowe – nadal 5 proc. poparcia. Progu wyborczego nie przekracza Kukiz‘15, na którego wskazało 1 proc. badanych – bez zmian. Nikt nie wybrał Porozumienia.
Badanie zostało zrealizowane dla portalu wpolityce.pl metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) w dniach od 7 do 10 kwietnia 2023 roku, na panelu internetowym, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1052 osób.